Poštovane kolege,
Investiranje u razvoj radne snage u farmaciji prepoznato je kao ključno za postizanje univerzalne zdravstvene zaštite, a jedan od načina na koji FIP ostvaruje transformaciju radne snage je putem svog Multinacionalnog programa procjene potreba (MNAP). Ovaj program procjenjuje potrebe u zemljama kako bi pružio dokaze utemeljene na politici razvoja radne snage, mapirane prema 21 cilju razvoja FIP-a.
Danas, FIP objavljuje rezultate jednog od niza trenutnih procjena MNAP-a, identificirajući ključne prioritete i izazove u profesionalnom obrazovanju i obuci u 21 odabranoj zemlji, a izvještaj je dostupan ovdje. Rezultati će također biti objavljeni u International Journal of Pharmacy Practice. Korištena je kombinirana metoda, uključujući ankete te intervjue s dionicima i liderima nacionalnih tijela, za prikupljanje podataka.
Ključni rezultati:
- Postoji širok raspon u broju ljekarnika i farmaceutskih tehničara na 10.000 stanovnika u odabranim zemljama.
- Korelacije s opskrbom i radnom snagom u odabranim zemljama ukazuju na stalne izazove u održavanju dovoljnog i održivog broja stručnjaka iz područja farmacije.
- Postoji varijacija u postavljanju prioriteta politika i programa unutar FIP-ovih članica kada se mapiraju s FIP-ovim ciljevima razvoja.
- Većina trenutnih prioriteta i programa koje izvršavaju vodeće organizacije odnose se na usluge usmjerene prema pacijentima i sigurnost pacijenata, što ukazuje na snažnu predanost poboljšanju kvalitete farmaceutskih zdravstvenih usluga.
- Postoji stalna potreba za suradnjom s drugim zdravstvenim profesijama, povezana s obrazovanjem i politikama suradnje među stručnjacima.
- Osim prioriteta vezanih uz usluge usmjerene prema pacijentima i sigurnost pacijenata, polovina organizacija koje su sudjelovale u anketi mapirale su ciljeve razvoja FIP-a vezane uz obrazovanje i obuku, akademsku sposobnost i strategije stalnog stručnog razvoja (uključujući razvoj kompetencija). To ističe važnost izgradnje kapaciteta i razvoja kompetencija u poboljšanju opće kvalitete pružanja farmaceutskih zdravstvenih usluga.
- Prevalentne teme koje su proizašle iz analize nacionalnih programa u odabranim zemljama uključuju inicijative vezane uz ulogu ljekarnika u sigurnosti pacijenata, zarazne bolesti i upravljanje antimikrobnim sredstvima, farmaceutsku skrb i pristup lijekovima, jačanje istraživanja radi poboljšanja utjecaja i ishoda ljekarnika, te pregled i razvoj politika, pojačavanje početnog obrazovanja i obuke, i programi razvoja kompetencija i karijere.
- Obrazovanje i obuka temeljena na kompetencijama zahtijeva daljnji globalni razvoj (uključujući obuku na početku karijere te naprednu i specijaliziranu obuku), budući da opseg prakse nije uvijek jasno definiran. To naglašava, na primjer, mogućnosti pružanja osnovne obuke u prvim godinama fokusirane na usluge usmjerene prema pacijentima.
- Postoji varijacija u dostavi strategija stalnog stručnog razvoja, uključujući raznolikost vrsta pružanja tih programa.
- Obrazovanje i obuka na radnom mjestu, te korištenje stručnih portfolia, nisu česti. To ukazuje na mogućnosti razvoja programa podrške ovakvom strategijskom pristupu.
- Jasna je potreba za unapređenjem napredne i specijalizirane obuke širom svijeta. To bi pružilo prilike za razvoj specijalizirane obuke, poput onih u kliničkim temama ili kliničkom vođenju.
- Farmaceutski tehničari su dio radne snage i jednako zahtijevaju usredotočeni razvoj radne snage. Postoje značajni jazovi u obuci na tržištu za ovo područje.
Zahvaljujem svim organizacijama članicama FIP-a koje su sudjelovale u ovom radu. Sljedeća faza ovog projekta uključivat će dizajn i provedbu intervencije u obrazovanju i obuci, te njeno vrednovanje.
MNAP pokreće FIP Global Pharmaceutical Observatory, koji je posvećen izgradnji inteligencije u razvoju farmaceutske radne snage u više zemalja. Provodit će se daljnje evaluacije kako bi se identificirale globalne praznine i potrebe; ovaj program će podržati razvoj planova temeljenih na podacima radi rješavanja prioriteta i dizajniranja resursa politika za zadovoljenje potreba na razini zemlje. Organizacije koje su članice FIP-a mogu koristiti ove informacije kako bi bolje razumjele svoju situaciju u usporedbi s drugim zemljama i uskladile nacionalne intervencije kako bi se riješile identificirane praznine.
Nastavit ćemo informirati sve naše članove o napretku ovog važnog rada koji će osigurati radnu snagu u farmaciji sposobnu zadovoljiti potrebe naših zajednica.
S najboljim željama,
Prof. Ian Bates
Direktor, FIP Global Pharmaceutical Observatory
Međunarodna farmaceutska federacija