Nedostatak lijekova je neusklađenost između ponude i potražnje koja rezultira promjenama, kašnjenjima ili prekidom skrbi za pacijente ili smanjenom adherencijom. Nedostatak lijekova postao je složen globalni problem. Nedostupnost lijekova u cijelom je svijetu u porastu i ima golem utjecaj na pacijente i zdravstvene sustave. Razlozi za nestašice su složeni i višestruki. Regulativa, pitanja proizvodnje i kvalitete, opskrba, pravila javne nabave i potražnja, politički i ekonomski čimbenici te hitne zdravstvene situacije i katastrofe su neki od uzroka nestašica. Istovremeno, što dodatno povećava složenost problema, postoji stalno rastuća potražnja za lijekovima, zbog starenja zajednica i dostupnosti učinkovitijih tretmana u globalnom kontekstu ograničenja zdravstvenog proračuna.
Budući da je uzroka nestašica više, višedimenzionalnih i ponekad nepredvidivih, postoji sve veća zabrinutost među svim dionicima, pacijentima, zdravstvenim djelatnicima, vladinim organizacijama, javnim i bolničkim ljekarnama, uvoznicima i distributerima lijekovima o budućnosti opskrbe lijekovima diljem svijeta.
Kako bi što više ograničili utjecaj nestašice lijekova, zdravstveni djelatnici troše znatnu količinu svog vremena pokušavajući pronaći rješenja što odvraća pružatelje zdravstvenih usluga od izravnih aktivnosti skrbi za pacijente.
Međunarodna farmaceutska organizacija FIP (Interantional Pharmaceutical Federation) obratila se zemljama članicama te ponudila niz preporuka ljekarnicima, regulatornim tijelima te uvoznicima lijekova za lakše svladavanje globalnog nedostatka lijekova.
U formuliranju preporuka za rješavanje svih ili bilo kojeg od uzroka nestašice lijekova, FIP pretpostavlja sljedeće:
- Lijekovi se ne bi trebali smatrati običnom trgovačkom robom.
- Potrebe pacijenata i zdravstvenih sustava moraju biti glavni čimbenik koji pokreće nacionalne farmaceutske politike.
- Uloga farmaceuta u ublažavanju utjecaja nestašice lijekova trebala bi biti znatno veća.
- Postoje i kratkoročna rješenja (rješavanje trenutnih nestašica) i dugoročna rješenja
terminske strategije (sprečavanje budućih nestašica) za ovaj problem.
Prva preporuka svim državama je da se uvede javno dostupan način pružanja informacija o
nestašici određenih lijekova, njihovim razlozima i očekivanom trajanju. U ovaj sustav informiranja trebali bi biti uključeni ministarstvo zdravstva, veledrogerije, regulatorna i stručna tijela za lijekove, javne i bolničke ljekarne i drugi dionici. Rano i pravodobno otkrivanje nestašice lijekova ključno je za ublažavanje mogućih posljedica. Vlade bi trebale što prije i što je više moguće uputiti regulatorna tijela za lijekove da istraže i razviju prijedloge proširenja ovlasti ljekarnika, radi rješavanja trenutne situacije za pojedinačne pacijente. Gdje je preporuka FIP-a davanje ovlasti ljekarnicima da izdaju ekvivalentnu dozu odgovarajućeg i dostupnog alternativnog lijeka kada propisana doza nije dostupna.
Nadalje, potrebno je odrediti kritične ili ranjive proizvode, ovaj će popis zahtijevati stalnu reviziju i dati će informacije regulatornim tijelima nabave za lakše strategije za smanjenje rizika.
Dalje se u dopisu pozivaju svi dobavljači lijekova da prijeđu na aktivne procese nabave koji osiguravaju kontinuitet opskrbe kvalitetnim lijekovima, gdje se prvenstveno potiče izravna komunikacija između dobavljača i proizvođača lijekova. Potiču se proizvođači na izradu akcijskih planova za slanje informacija kada postoje proizvodni problemi, problemi s kvalitetom, promjene u formulaciji proizvoda i problemi s kapacitetima proizvodnje.
Također se stavlja naglasak i na uvoznike lijekova da ne poduzimaju nikakve radnje koje bi mogle pogoršati nedostatak lijekova, npr. gomilanje lijekova jer i nekoordinirano gomilanje zaliha dovodi do problema opskrbe.
U izjavi se ističe i preporuka vladama svih država članica za razvoj mehanizama međuregionalne suradnje, transparentnost i razmjenu podataka o nestašici lijekova. Vlade se potiči osigurati politiku proizvodnje aktivnih tvari (Active Pharmaceutical Ingredients, API) i lijekova na međuregionalnoj razini, za koje postoje saznanja o nestašici u regiji. Osigurati dostupnost lijekova za rijetke bolesti i lijekova za djecu. Osigurati baze podataka o nedostatku lijekova te informacije o dostupnim alternativama koji bi se mogli izdati u slučaju nestašice. Posebno se potiče vlade da uključe farmaceute u razna povjerenstva o lijekovima, u povjerenstva za definiranje lista esencijalnih lijekova i politike uporabe antibiotika te u povjerenstva za promicanje odgovorne uporabe lijekova ili predlaganje smjernica za upravljanje nestašice lijekova, uključujući popise alternativnih lijekova.
FIP se na kraju dopisa obvezuje na kontinuirano praćenje ovog problema kako na nacionalnoj tako i na regionalnoj tj. globalnoj razini, te na promicanje uloge ljekarnika u svim regulatornim i političkim okvirima što će omogućiti isticanje stručnosti i odgovornosti ljekarnika i njegovu ulogu u ublažavanju utjecaja nestašice lijekova na bolničko i društveno okruženje.
Izvornu izjavu FIP-a možete pogledati ovdje
4786